• آیا می دانید که پاک کننده صورت شما باید کرمی باشد یا فومی؟
  • اگر بخواهید پوست تان زیبایی و جوانی خود را حفظ کند به چه کرم هایی احتیاج دارید؟
  • نوع پوست شما چه تاثیری در انتخاب کرم و سایر محصولات زیبایی و بهداشتی شما دارد؟

خیلی از ما به طور مرتب به متخصص پوست و مو مراجعه نمی کنیم و این می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله این که وقت نداریم یا این که مشکل خاصی نداریم یا دلایلی از این قبیل، اما به طور حتم سلامت و زیبایی پوست برای همه ما اهمیت فراوانی دارد و هر کدام به دنبال یک راه حل خوب برای زیبایی مستمر هستیم.
اگر می خواهید همیشه پوستی زیبا و جوان داشته باشید باید تمام نیازهای آن را برآورد کنید. پس اول باید نیازهای پوست تان را بشناسید و بر اساس آن ها دنبال یک نقشه خوب برای مراقبت از پوست تان باشید.
مسلماً نخستین قدم در تنظیم این نقشه شناخت نوع پوست تان است و سپس بدانید پوست تان را به چه کرم ها و محصولاتی احتیاج دارد و هر کدام از این محصولات و کرم ها باید حاوی چه موادی باشند.

چطور نوع پوست تان را تشخیص دهید؟

برای تعیین پوست کافی است صبح که از خواب بیدار شدید دستمال خشکی روی پوست صورت تان بکشید.
اگر دستمال چرب شد پوست تان چرب است و اگر روغن و چربی فقط در قسمت وسط دستمال جمع شد پوست تان ترکیبی است و اگر روی دستمال چربی دیده نشد، پوست تان یا خشک است یا معمولی.
اگر بعد از کشیدن دستمال بر صورت تان احساس کردید پوست تان کشیده و صاف است و انعطاف خود را دارد پوست تان نرمال است.

اگر پوست شما نرمال است

شاید بتوان گفت شما جزو افراد خوش شانسی هستید که چنین پوستی دارید البته باید بدانید پوست های نرمال در صورتی مستعد آکنه می شوند که منافذ پوستی شان مسدود شوند یا به دلیل استفاده از موادی چون گلیکولیک اسید یا رتینوئیدها تحریک و خشک شوند.
به طور کلی باید گفت افرادی با پوست نرمال باید به دنبال کرم ها و محصولاتی باشند که از پیری پوست پیشگیری کرده و آثار آن روی پوست را تا حدی ترمیم می کند.
پاک کننده: به دنبال پاک کننده ای باشید که پوست شما را به راحتی تحریک نکند، باید بدانید، نباید نرمال بودن پوست تان را با مقاوم بودن آن اشتباه بگیرید.
بهترین حالت این است که محصولات مربوط به پوست های حساس را بخرید یعنی پاک کننده های فومی ملایم که هیچ گونه ماده پاک کننده تحریک کننده ای ندارند که رطوبت پوست شما را از بین ببرند.
مرطوب کننده: پوست شما طول روز مقابل آسیب های محیطی فراوانی قرار می گیرد؛ از آب و هوای خشک گرفته تا آلودگی ها، نور آفتاب و ... بنابراین باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که از همان صبح پوست تان را برای مقابله با این آسیب ها آماده کنید.
بهترین کار این است که به دنبال یک مرطوب کننده چند کاره باشید یعنی مرطوب کننده ای که آنتی اکسیدان ها و اثر محافظتی در برابر نور آفتاب داشته باشد.
کرم چشم: بهتر است از کرم چشمی استفاده کنید که مواد ضد پیری چون آنتی اکسیدان ها، رتینول و پپتیدها داشته باشد. مهم است کرم پوست ظریف اطراف چشمان شما را تحریک نکند.
ضد چروک ها: سرم های ضد چروک می توانند یک راه حل خوب برای شما باشند، چون مواد درون این سرم ها به خوبی روی پوست شما تاثیر می گذارند، سرمی را انتخاب کنید که موادی چون ویتامین C یا پپتیدها داشته باشد تا بتوانند ساخت کلاژن را در پوست شما تحریک کند.
لایه بردار: احتمالاً شما تنها احتیاج دارید که منطقه T روی صورت را لایه برداری کنید یعنی پیشانی و بینی و چانه، چون تنها این مناطق هستند که چربی فراوانی دارند. بهترین حالت استفاده از یک اسکراب کرمی به همراه دانه های جامد است تا منافذ پوستی این مناطق را باز کند. برای لایه برداری باقی صورت می توانید از یک ژل ملایم حاوی اسید مالیک استفاده کنید.
کرم شب: شب ها هنگام خواب پوست شما نیاز به مراقبت های خاصی دارد. این مراقبت ها باید به گونه ای باشد که به پوست کمک کند وقتی شما در خوابید خود را ترمیم کند. به دنبال محصولاتی باشید که موادی چون آنتی اکسیدان ها (کمک به ترمیم پوست) و پپتیدها (باعث می شود سلول ها شروع با ساختن کلاژن کنند) داشته باشد.

اگر پوست شما چرب است

از هر گونه محصولات آرایشی و بهداشتی که کرمی یا امولسیونی باشد اجتناب کنید، خواه روغن های طبیعی و معدنی باشد مثل شی باتر یا چربی های ضروری یا وازلین. مهم ترین چیزی که شما باید هنگام خرید محصول مورد نظرتان در نظر بگیرید عبارت (NON-COMEDOGENIC) است، یعنی غده های چربی پوست را تحریک نمی کند.
این که فقط روی یک محصول بدون چربی (OIL FREE) نوشته شده باشد به این معنا نیست که سبب ایجاد جوش نمی شود.
پاک کننده: به دنبال یک پاک کننده فومی با مواد پاک کننده قوی باشید تا چربی های اضافه پوست شما به خوبی تمیز شود مثلاً اسید سالسیلیک می تواند تمام چربی ها، کثیفی ها و سلول های مرده پاک و منافذ پوستی را تمیز کند و بنابراین تا حد زیادی از جوش و آکنه پیشگیری کند.
کرم روز و ضد آفتاب: بیشتر ضد آفتاب ها باعث به وجود آمدن یک لایه چربی روی پوست می شوند اما با همه این ها استفاده روزانه از ضد آفتاب ضروری است. مهم ترین نکته ای که هنگام خرید باید توجه کنید این است که 2 عبارت (NO-COMEDOGENIC) و (OIL FREE) روی کرم نوشته شده باشد.
کرم چشم: حتی اگر تمام قسمت های پوست صورت شما چرب باشد باز هم احتیاج دارید در اطراف چشم تان از مرطوب کننده استفاده کنید چون در پوست اطراف چشم غدد چربی بسیار کمی وجود دارد. به دنبال یک کرم بسیار سبک با پایه آب باشید که در آن امولسیون های سیلیکون وجود داشته باشد، این مواد حتی اگر روی گونه ها مالیده شوند باعث به وجود آمدن جوش نمی شوند.
کرم ضد چروک: سرم های ضد چروک در صورتی برای پوست های چرب مناسب هستند که پایه آب داشته باشند. می توانید به جای مرطوب کننده از یک سرم حاوی هیالورونیک اسید یا پروپیلن گلیکول استفاده کنید. بهتر است از کرمی استفاده کنید که هم از جوش زدن شما جلوگیری کند و هم لک های ناشی از جای جوش ها را از بین ببرد.
لایه بردار: وقتی پوست چرب باشد به طور جدی به لایه برداری احتیاج دارد، به دنبال لایه برداری باشد که در آن اسید سالسیلیک و گلیکولیک داشته باشد.
کرم شب: بهترین محصولی که شما می توانید استفاده کنید یک لوسیون یا ژل با پایه آب و دارای موادی چون اسید سالسیلیک و گلیکولیک است. لوسیون های حاوی سیلیکون مثل دائمی تیکون منافذ پوستی را مسدود نمی کند در نتیجه مثل چربی های سنگین باعث تشدید آکنه نمی شود.

اگر پوست شما خشک است

شما همیشه به دنبال کرم های مغذی و نرم کننده پوست های بدون آب باشید، محصول انتخابی شما باید موادی چون اسید هیالورونیک و گلیسیرین داشته باشد. این گونه مواد رطوبت را روی پوست نگه می دارند. 
موادی چون شی باتر (SHEABUTTER) با آبرسانی می توانند پوست شما را به خوبی نرم نگه دارد.
پاک کننده: به دنبال پاک کننده ای غیر صابونی کرمی شکل باشید. پاک کننده های فومی معمولاً پوست را خشک می کنند. بنابراین هنگام خرید حتماً به برچسب روی پاک کننده توجه کنید تا مطمئن شوید در آن لوسیون های نرم کننده و اسیدهای چرب وجود دارد تا بتواند ساختار حفاظتی پوست شما را تقویت کند.
مرطوب کننده و ضد آفتاب: به دنبال کرمی باشید که در آن موادی چون شی باتر، روغن جوجوبا یا روغن نارگیل، آنتی اکسیدان هایی چون ویتامین E و ... وجود داشته باشد. این گونه مواد به مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک می کند و از طرف دیگر پوست را خیلی هم چرب نمی کند تا در آرایش شما مشکلی ایجاد شود.
کرم چشم: پوست اطراف چشم خشک ترین قسمت پوست صورت شماست. بنابراین شما باید 2 بار در روز (صبح و شب) با استفاده از یک کرم دور چشم این ناحیه را مرطوب کنید، بهتر است کرم شما موادی چون گلیسیرین داشته باشد تا از به وجود آمدن خطوط ریز در اطراف چشم جلوگیری شود.
کرم ضد چروک: کرم های ضد چروک می توانند به مرطوب کردن پوست شما کمک فراوانی کنند، کافی است 2 بار در روز (صبح و شب) قبل از استفاده از کرم مرطوب کننده خود از یک سرم آبرسان استفاده کنید. اگر سرم مورد استفاده شما دارای موادی چون عصاره چای سبز، عصاره انار و ویتامین ث باشد می تواند اثر بخشی بسیار بالاتری داشته باشد.
لایه بردار: اول از همه باید بگوییم بهتر است شب ها از یک کرم حاوی رتینول استفاده کنید و علاوه بر این 2 بار در هفته از یک محصول لایه بردار استفاده کنید، شما بهتر است به دنبال لایه برداری باشید که حاوی اسیدهای میوه هستند چون آنزیم ها و اسیدهای میوه بسیار ملایم تر از گلیکولیک یا اسید سالسیلیک هستند و می توانند سلول های مرده را از روی سطح پوست بردارند.
کرم شب: به دنبال کرمی مغذی باشید که چربی های روان کننده دارد تا به طور عمقی در پوست نفوذ کند و کمبود چربی های طبیعی را جبران کند، همچنین باید کرم شما موادی قوی ضد چروک مثل کلاژن، آنتی اکسیدان ها، رتینول و ... را نیز داشته باشد مثلاً کرم های رتینول فرآیند پوسته ریزی را طبیعی می کنند و تا حدی باعث تولید کلاژن در پوست می شوند.

اگر پوست شما حساس است

چون پوست شما به راحتی تحریک می شود باید از بعضی مواد خاص به طور کامل پرهیز کنید، کرم ها و محصولات مورد استفاده شما نیابد به هیچ وجه مواد عطری، اسیدها، الکل و رتینول ها داشته باشد. به دنبال موادی باشید که نرم کننده و التیام بخش هستند مثل بابونه یا سویا.
پاک کننده: باید روی پاک کننده شما 3 عبارت نوشته شده باشد؛ اول بدون عطر (FRAGNANCEFREE)، دوم بدون مواد صابونی (SOAP-FREE) و سوم غیر حساسیت زا (HYPOALLERGENIC) این عبارت را نشان می دهد این پاک کننده پوست شما را آزار نمی دهد.
مرطوب کننده یا ضد آفتاب: بهتر است اصلاً از ضد آفتاب های شیمیایی استفاده نکنید، به خوبی برچسب کرم را بخوانید، به دنبال ضد آفتاب هایی باشید که درون آن ها موادی چون دی اکسید تیتانیوم و زینک اکساید وجود دارد، این مواد به طور فیزیکی از پوست شما در مقابل اشعه های فرابنفش آفتاب محافظت می کند بدون این که پوست تحریک شوند.
کرم دور چشم: مواد شیمیایی می توانند پوست را تحریک کنند به خصوص این منطقه که پوست فوق العاده حساسی دارد بنابراین بهتر است از چنین کرم هایی کمتر استفاده کنید.
لایه بردار: سلول های مرده وقتی روی پوست جمع می شوند مانع ایجاد می کنند و در نتیجه مواد درونی کرم ها جذب پوست نمی شود اما باید بدانید لایه بردارهای مرسوم در بازار که مواد زبر و خشن و ... هستند برای پوست ظریف شما چندان مناسب نیستند.
شاید بهترین لایه بردار برای شما این باشد که هفته ای 2 بار صورت تان را لیف و پاک کننده بشویید.
کرم شب: پوست های حساس بسیار مستعد قرمزی و ملتهب شدن هستند، بهتر است یک کرم کاملاً ملایم و بدون عطر بخرید که در آن لوسیون های نرم کننده وجود داشته باشد، یکی از بهترین چرب کننده ها برای این نوع پوست وازلین است. مصرف کرم هایی که حاوی هیدروکسی اسیدها، مواد گیاهی، ویتامین E و C، لانولین، پروپیلن گلیکول و رتینوئیدها است در افراد با پوست های حساس باید منع شود.