حساسیت چشمی

مواد آرایشی حساسیت چشم را بیشتر می کنند در دو فصل ابتدایی سال افراد به دلیل گرده افشانی یا سرسبزی ویژه این فصل دچارحساسیت چشمی می شوند. نوعی از حساسیت که بسیار رایج است. 

عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند این موارد را تشدید کند. مانند استفاده از مواد آرایشی

تفاوت های حساسیت یا واکنش التهابی

التهابات پوستی معمولا پس از چند بار استفاده از یک محصول خود را نشان می دهد در حالی که حساسیت با تاخیر خود را نشان می دهد.

التهاب خود را به یک ناحیه محدود می کند اما حساسیت در حال گسترش می باشد.

حساسیت اصولاً خود را به صورت خارش، ورم، ترک و خارش شدید نشان می دهد اما التهاب به صورت سوزش، کشش، سرخی و ترک بدون هیچ گونه خارش و یا یک مقدار جزئی خود را نشان می دهد. در مواردی که التهاب همراه با خارش می باشد درمان سریع اما آلرژی کند تر بهبود می باشد و ممکن است مجدداً عود کند.

صابون، شامپو، دئودرانت، محصولات موبر، ادکلن های مخصوص آرایش، محصولات ضد پیری که حاوی AHA و یا ویتامین A می باشد به التهاب پوستی منجر می شود و اصولا بر اثر استفاده از عطر ها و ادکلن ها و دیگر محصولاتی که حاوی عطر می باشد، رنگ موها، لاک ناخن ، ضد آفتاب  و ... از جمله مواردی می باشند که ایجاد آلرژی می کنند.

در صورتی که برروی ناحیه پلک درماتیت و یا همان التهاب پوستی دیده شود اولین دلایلی که به ذهن می آیند مانند کرم های روزانه، سرمه، لاک ناخن، عطرها و رنگ مو می باشد و در خصوص اگزمای لب، روغن موجود در رژ لب ها به نام پرو دلیل اصلی می باشد.

10 فرمان برای فرار از حساسیت به لوازم آرایشی

1-در قوطی‌ها را ببندید: پس از استفاده از لوازم آرایش‌تان، در قوطی‌های آن را محکم ببندید. هیچ‌وقت کرم‌پودرها، پنکیک‌ها و سایه‌ها را با درهای باز روی میز آرایش رها نکنید.
2-دست‌هایتان را بشویید: پیش از آرایش کردن، دست‌هایتان را با آب و صابون خوب بشویید. پاکیزه بودن دست‌ها میکروب‌ کمتری را به پوست صورت شما می‌رساند.
3-قرض ندهید: لوازم آرایش یک وسیله کاملا شخصی است مانند مسواک و شانه بنابراین لوازم آرایش‌تان را به کسی قرض ندهید. استفاده از ریمل و سایه و حتی کرم‌پودر مشترک ممکن است موجب حساسیت پوستی شود.
4-آرایش، ممنوع: اگر شما به یک سایه و یا ریمل و یا هر ماده آرایشی دیگر حساسیت دارید، آن را کنار بگذارید و تا برطرف شدن کامل علایم حساسیت، مواد آرایشی دیگری را استفاده نکنید.
5-قدیمی‌ها را کنار بگذارید: نیم نگاهی به لوازم آرایش قدیمی‌تان بیندازید. آنهایی را که به مرور زمان کهنه شده و تغییر رنگ داده‌اند و تاریخ مصرف‌شان گذشته است را کنار بگذارید.
6-بدون بوها را مصرف کنید: بهتر است لوازم آرایشی را مصرف کنید که بدون بو باشد. لوازم آرایشی که دارای عطر است اغلب موجب حساسیت پوستی می‌شوند.
7-گاهی به چشم‌هایتان نگاه کنید: اگر چشمان شما قرمز شده است و یا اگر پلک‌هایتان ورم کرده و قرمز شده است، از سایه چشم استفاده نکنید چون این مواد آرایشی شدید، حساسیت چشم و پلک شما را تشدید می‌کند.
8-دور از آفتاب نگه دارید: بهتر است لوازم و مواد آرایشی‌تان را دور از تابش نور خورشید نگه دارید بنابراین اگر روی میز آرایش شما آفتاب می‌افتد لوازم و مواد آرایشی خود را از روی آن جمع کنید. اشعه آفتاب موجب تغییر شیمیایی مواد آرایشی شده و ممکن است شما به این مواد جدید حساسیت نشان دهید.
9-اسپری‌ها را دور از حرارت نگه دارید: قوطی اسپری‌های مو و ضدعرق و حتی عطرها را دور از تابش آفتاب،شوفاژ و یا سایر منابع حرارت قرار دهید. حرارت می‌تواند موجب انفجار این قوطی‌ها شود و در عین حال با تغییر مواد شیمیایی، این محصولات حساسیت زا می‌شوند.
10-به برچسب وزارت بهداشت دقت کنید: مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آرایشی وزارت بهداشت اعلام کرده است که برای ورود هر ماده آرایشی بهداشتی به کشور، ثبت شرکت تولیدکننده خارجی و وزارت بهداشت الزامی است. دکتر هدایت حسینی می‌گوید: «هنگام خرید این محصولات به برچسب مجوز بهداشتی واردات این کالاها توجه کنید.» شما می‌توانید این برچسب‌ها را به رنگ سفید و با نوشته‌های فارسی مشکی رنگ پشت محصولات آرایشی با مجوز وزارت بهداشت پیدا کنید.
 

چگونه از بروز آلرژی به لوازم آرایشی و بهداشتی جلوگیری کنیم؟

به ترکیبات مواد آرایشی دقت کنید. هر چه قدر میزان عناصر به کار رفته در آن کمتر باشد، احتمال بروز حساسیت در شما کاهش می‌یابد. در بخش کوچکی از پوست (مثلا قسمت کوچکی از آرنج) محصول را تست کنید. بین 48 تا 72 ساعت صبر کنید. اگر در محل مورد استفاده خارش، قرمزی، تورم و سوختگی مشاهده کردید، از آن محصول استفاده نکنید. سعی کنید عطرها را بر روی لباس بزنید. به این صورت احتمال بروز حساسیت پوستی کاهش می‌یابد. همچنین خطر احتمال ترکیب با سایر مواد را کاهش می‌دهد که در نتیجه حساسیت کمتری برای شخص به دنبال خواهد داشت. حتی اگر بر روی محصول عباراتی از قبیل “ضد حساسیت” ، “ضد تحریک پذیری” و… نوشته شده باشد، تضمینی برای این‌که محصول با پوست شما مهربان باشد، وجود ندارد. برخی از این شرکت‌ها محصولات را آزمایش می‌کنند و برخی دیگر بدون آزمایش محصول را بیرون می‌دهند. قانونی برای نوشته‌های روی محصولات وجود ندارد. 

منبع: http://www.salamat.com