اپی پن چیست؟

داروی اپی پن (Epipen)، که با نام عمومی اپی نفرین (Epinephrine) تزریقی نیز شناخته می‌شود، تحت برندهای Adrenaclick Adrenalin Auvi-Q EpiPen Twinject EPIsnap نیز به فروش می‌رسد. داروی اپی پن یک داروی تزریقی حاوی اپی نفرین می‌باشد که یک ماده ی شیمیایی است که باعث تنگ شدن رگ‌های خونی شده و مسیرهای ورود هوا در ریه‌ها را باز می‌کند. این تاثیرات می‌تواند فشار خون کم، خس خس کردن سینه، خارش شدید پوستی، کهیر و سایر علائم ناشی از واکنش‌های آلرژیکی را بهبود بخشد.

موارد مصرف اپی نفرین

این دارو برای درمان اضطراری واکنش‌های حاد آلرژیک، آنافیلاکسی، آنژیوادم، درمان با بی حس کننده ‌های موضعی، پیریاپیسم، خونریزی لثه و احیای قلبی، عروقی مصرف می شود.

مکانیسم اثر اپی نفرین

اپی نفرین یک داروی مقلد سمپاتیک است که به طور مستقیم روی گیرنده‌های آلفا و بتا آدرنرژیک اثر می کند. اپی نفرین عضلات صاف نایژه را با اثر بر گیرنده‌های بتا  دوآدرنرژیک شل می کند و از طریق گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک،شریانچه های نایژه را منقبض می نماید. در نتیجه موجب از بین رفتن اسپاسم نایژه، احتقان و خیز می شود. اپی نفرین با اثر برگیرنده‌های آلفا آدرنرژیک پوست و غشا‌های باعث انقباض عروقی و در نتیجه جذب داروی بی حس کننده موضعی همراه را کاهش داده و طول اثر آن را افزایش می دهد. 
به علاوه، با اثر برگیرنده‌های آلفا آدرنرژیک با اثر گشادی عروق عوامل آلرژی‌زا به ویژه در عروق محیطی مقابله می نماید و با اثر بر بتا آدرنرژیک مانع از آزاد شدن واسطه ‌های فوری حساسیت همچون هیستامین و لوکوترین‌ها از ماست‌ سل‌ ها می‌شود.

عوارض جانبی اپی نفرین

اضطراب، لرزش، تاکی‌کاردی، آریتمی، احساس سرما در انتها‌ها، زیادی فشار خون و خیز ریوی، تهوع، استفراغ، تعریق، ضعف و سرگیجه با مصرف این دارو گزارش شده است.

هشدار ها اپی نفرین

1- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود: 
پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری قلبی،عروقی و شوک کاردیوژنیک،تروماتیک یا خونریزی. 
2- از تزریق اپی نفرین به داخل عضلات سرینی باید اجتناب نمود، زیرا ممکن است موجب بروز گانگرن شود. 
3- لازم است همزمان با تزریق اپی نفرین ، حجم مایعات از دست رفته نیز جبران شود. 
4- تزریق اپی نفرین به داخل شریان به علت انقباض شدید عروق و احتمال بروز گانگرن توصیه نمی شود. 
5- اپی نفرین از جفت عبور می کند و به داخل شیر نیز ترشح می شود. 
6- افزودن اپی نفرین به بی حس کننده‌های موضعی برای تزریق در نواحی از بدن که توسط آرتریولهای انتهایی خون رسانی می شوند یا اینکه خون محدودی را دریافت می نماید ( انگشتان، زبان، بینی، گوش، آلت تناسلی مردانه ) ، توصیه نمی شود. 
7- مصرف این دارو برای درمان اسپاسم برونشیال حاد ( به دلیل اثر انتخابی کمتر بر گیرنده‌های بتادو) عموماً توصیه نمی شود، زیرا دارای توان بالقوه برای تحریک بیش از حد قلب به ویژه در مقادیر زیاد می باشد.